POLISOLOKATY

Pomimo uznania postanowień przewidujących naliczanie opłat likwidacyjnych za klauzule niedozwolone, a następnie wpisania ich do rejestru klauzul niedozwolonych powadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów towarzystwa ubezpieczeniowe w dalszym ciągu niezasadnie odmawiają zwrotu opłat pobranych w związku z wcześniejszym rozwiązaniem tzw. polisolokat. 

 

Umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym potocznie zwane polisolokatami to umowy mieszane z elementami klasycznego modelu umowy ubezpieczenia na życie i postanowieniami charakterystycznymi dla umów, których celem jest inwestowanie kapitału. Dominuje w nich aspekt kapitałowy, a przewidziana umową ochrona ubezpieczeniowa ma, z uwagi na sumę ubezpieczenia, charakter symboliczny. Celem umowy jest zatem istnienie długotrwałego stabilnego stosunku prawnego łączącego strony w celu zgromadzenia jak najwyższego kapitału i wygenerowania możliwie najlepszego efektu ekonomicznego, co zapewnia też korzyści towarzystwu ubezpieczeniowemu. Nie ulega wątpliwości, że towarzystwo ubezpieczeniowe jest zainteresowane jak najdłuższym uiszczaniem składek, przez osoby zawierające umowę. Rzeczywistą intencją przewidzianych w umowie zapisów dotyczących opłat likwidacyjnych, mogących wynieść nawet 99% środków zainwestowanych w przedsięwzięcie, było natomiast zagwarantowanie sobie przez towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskania przez nie stosownej sumy pieniężnej na wypadek przedwczesnego rozwiązania umowy. Tylko bowiem obowiązywanie umowy przez przewidziany w niej okres np. 10 lat od jej zwarcia i pobieranie przez ten czas składek zapewniało osiągnięcie przez towarzystwo ubezpieczeniowe zakładanego zysku.

 

Postanowienia ustalające opłatę likwidacyjną w formie ryczałtowej na skutek uznania ich za klauzule abuzywne przez Sąd Apelacyjny w Warszawie z dnia 26 czerwca 2012 r. (sygn. akt VI ACa 87/12), a wcześniej przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie z dnia 7 października 2011 r. (sygn. akt XVII Amc 1704/09) i z dnia 4 czerwca 2012 r. (sygn. akt XVII Amc 974/11) są niewiążące  dla konsumenta względem towarzystwa ubezpieczeń - przedsiębiorcy (art. 3851 § 2 k.c.).

 

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu nienależnie pobranych opłat likwidacyjnych lokuje się w płaszczyźnie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Podstawą dochodzenia takiego roszczenia nie jest, wbrew temu co twierdzą towarzystwa ubezpieczeniowe, umowa ubezpieczenia, w związku z czym zastosowania nie znajdzie art. 819 § 1 kc. Termin przedawnienia roszczenia o zwrot nienależnie pobranej opłaty likwidacyjnej wynosi zatem 10 lat. 

 

Jeśli przedstawione powyżej zagadnienie dotyczy Państwa bezpośrednio zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.  

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.